شماره تماس: 02833855
فکس: 02833364200
ایمیل:
info@mehreganhospital.ir

آدرس:
قزوین – خیابان فردوسی – بالاتر از چهار راه فردوسی – جنب مرکز دیالیز – بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی مهرگان

028-33365160-69 info@mehreganhospital.ir faenar

نیستاگموس

نیستاگموس چیست

نیستاگموس حرکت ناگهانی، غیر ارادی و ریتمیک چشم ها است که دارای یک فاز رفت و یک فاز برگشت می باشد. این حرکات ممکن است افقی، عمودی یا چرخشی باشند. نیستاگموس معمولاً دو چشم را گرفتار می کند وغالباً با نگاه به سمت ویژه ای تشدید می شود .

انواع شایع نیستاگموس

نیستاگموس را می توان به دو نوع حسی و حرکتی تقسیم کرد. به نظر می رسد «نیستاگموس حرکتی» از سنین 6 هفتگی تا سه ماهگی شروع می شود. اعضاء دیگر خانواده ممکن است دچار حرکات چشمی غیر طبیعی مشابهی نیز باشند، معمولاً حرکت افقی است.

 غالباً نگاه کردن بسیار نزدیک به اشیاء یا دیدن در جهت های غیر عادی از شدت نیستاگموس می کاهد و بینایی را بهبود می بخشد. خوشبختانه حرکت چشم بیماران باعث دیدن متحرک اشیا نمی شود. با دور شدن اشیاء بینایی ممکن است کاهش یابد اما با نزدیکی آنها بینایی تقریباً طبیعی است. معمولاً هیچ گونه محدودیتی در پتانسیل یادگیری افراد مبتلا به نیستاگموس حرکتی وجود ندارد.

نوع دیگر این عارضه «نیستاگموس حسی» است که با بینایی کاهش یافته به هر دلیلی همراه می شود. نیستاگموس حسی معمولاً در سن 6 تا 8 هفتگی شروع می شود. چشم ها متحرک به نظر می رسند و حرکت آنها گاه تند و گاه کند است. در اغلب موارد چشم ها به طرف بالا می چرخند و پلک ها نیز ممکن است تکان بخورند. گاهی علت کاهش بینایی (مثلا در نوزادان متولد شده با کاتاراکت یا آب مروارید) قابل درمان است. مسائل دیگری که به «نیستاگموس حسی» منجر می شوند (مثل بیماری های عصب چشم یا شبکیه) ممکن است قابل درمان نباشند. با این حال شناخت علت زمینه ای برای پیش بینی وضعیت کودک در آینده از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

ارزيابي كامل توسط متخصص چشم و احتمالاً همکاری پزشكان با متخصصین سایر رشته‌ها بسيار حائز اهميت است. معمولاً مي‌توان علت را تشخيص داد. عوامل مهم تشخيص به سن شروع، سابقه خانوادگي، ‌سلامتي عمومي بيمار يا استفاده از داروهاي ويژه بستگي دارد. چشم پزشك ممكن است نوع نيستاگموس، ‌سرعت و جهت آن را بسنجد و مشكلات چشمي ديگر را همچون افتادگي پلك‌ها، كاتاراكت، بیماری شبكيه يا عصب بينايي جستجو كند. آزمايشات خوني يا گرفتن عكس‌هاي ويژه مي توانند در تشخيص علت مفيد باشند.

– نیستاگموس چیست؟

به حرکت ناگهانی، غیر ارادی و ریتمیک چشم ها گفته می شود که دارای یک فاز رفت و یک فاز برگشت است.

– چند نوع نیستاگموس وجود دارد؟ آیا همه آنها مشکل بینایی ایجاد می کنند؟

1. نیستاگموس حرکتی: غالباً مشکل بینایی ایجاد نمی کند.

2. نیستاگموس حسی: غالباً با مشکل بینایی همراه است.

3. نیستاگموس ارادی: مشکل بینایی ایجاد نمی کند و بیشتر برای جلب توجه است.

– نیستاگموس حرکتی در چه سنی مشاهده می شود؟

معمولاً در سنین 6 هفتگی تا سه ماهگی پس از تولد قابل مشاهده است.

– نیستاگموس حسی در چه سنی مشاهده می شود؟

معمولاً در سن 6 تا 8 هفتگی شروع می شود. چشم ها متحرک به نظر می رسند و حرکت آنها گاه تند و گاه کند است.

– آیا نیستاگموس یک بیماری چشمی است؟

به طور طبیعی خیر، زیرا اگر حرکات رفت و برگشتی وجود نداشتند قادر نبودیم حین حرکت مناظر را به صورت واضح مشاهده کنیم. برخی اختلالات بر حرکات طبیعی چشم اثر می گذارند که باید مورد توجه قرار بگیرند.

– علت شایع نیستاگموس چیست؟

 در بیشتر افرادی که نیستاگموس دارند، این مشکل مادرزادی است «که می تواند حسی یا حرکتی باشد». نیستاگموس حسی بر روی یک بیماری زمینه ای چشم «با کاهش شدید بینایی از ابتدای تولد» ایجاد می شود. در نیستاگموس حرکتی اختلال چشمی دیگری وجود ندارد و این بیماران از قدرت بینایی خوبی برخوردار هستند.

– آیا بیماری های مادرزادی چشم بر نیستاگموس اثر می گذارند؟

بله؛ از جمله این بیماری ها کاتاراکت یا آب مروارید، گلوکوم یا آب سیاه مادرزادی، آلبینسیم، اختلالات مادرزادی شبکیه و عصب بینایی است.

– آیا می توان نیستاگموس را درمان کرد؟

گاهی با برطرف کردن علت زمینه ای می توان نیستاگموس را درمان نمود. اگر چه نیستاگموس غالباً ماندگار است اما می توان بینایی کاهش یافته را با استفاده از عینک و وسایل کمک کننده کاهش بینایی بهبود بخشید.

– چه موقعی از درمان جراحی نیستاگموس استفاده می شود؟

1. برای  اصلاح وضعیت غیر طبیعی سر

2.  برای اصلاح انحراف چشم احتمالی همراه

3. برای کاهش شدت و دامنه نیستاگموس