شماره تماس: 02833855
فکس: 02833364200
ایمیل:
info@mehreganhospital.ir

آدرس:
قزوین – خیابان فردوسی – بالاتر از چهار راه فردوسی – جنب مرکز دیالیز – بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی مهرگان

028-33365160-69 info@mehreganhospital.ir faenar

سنگ شکنی

دستگاه سنگ شکنی برون اندامی
مرکز سنگ شکنی بیمارستان مهرگان مجهز به سونوگرافی و فلوروسکوپی که قادر به شکستن سنگ های کلیه، حالب و همچنین تراپی خار پاشنه می باشد. تکنولوژی پیشرفته دستگاه عوارض مربوط به سنگ شکنی را به حداقال می رساند.

TUL

شکستن سنگ حالب از طریق مجرای ادرار

حالب لوله ایست که ادرار را از کلیه به مثانه منتقل می کند.تا زمانی که سنگ در کلیه است معمولا درد چندانی ایجاد نمیکند ولی وقتی سنگ از کلیه خارج شده و وارد لوله حالب شود معمولا درد بسیار شدیدی در پهلوی همان طرف ایجاد می شود که به ان کولیک کلیوی گفته می شود این درد اغلب متناوب و همراه با تهوع و استفراغ است اگر اندازه سنگ کوچک باشد( کمتر از 6 میلیمتر) ممکن است با درمان دارویی و صبر کردن سنگ دفع شود ولی اگر سنگ حالب بزرگ باشد و پس از 2 تا 4  هفته انتظار و درمان دارویی دفع نشود معمولا سنگ شکنی لازم است چون باقی ماندن سنگ در حالب به مدت طولانی و انسداد مسیر حالب گاهی باعث ازکار افتادن کلیه همان طرف خواهد شد.

سنک های ابتدای حالب را ممکن است بتوان با سنگ شکنی از روی بدن(ESWL) شکست که نیاز به بیهوشی و اتاق عمل ندارد و روشی سرپایی است ولی سنگ های قسمت میانی و تحتانی حالب را با سنگ شکنی از راه مجرا (TUL) خرد می کنند که در اتاق عمل انجام شده و نیاز به بیهوشی دارد.

عمل جراحی

همانطور که گفته شد TUL در اتاق عمل و با بیهوشی عمومی یا بیحسی نخاعی (از کمر به پایین) انجام میشود.بنابراین بیمار باید قبل از عما ناشتا باشد در TUL هیچ برشی روی بدن ایجاد نشده و تمام اقدامات از طریق مجرای ادراری انجام می شود.در این روش جراح با وسیله ای ظریف و باریک به نام یورتروسکوپ وارد مجرا و مثانه شده و در مثانه سوراخ حالب را یافته و وارد حالب می شود و به سمت کلیه بالا می رود تا به سنگ یرسد پس از مشاهده سنگ یا پروب بسیار ظریفی که وارد دستگاه می شود ضربات سریع و پرقدرتی به سنگ وارد می شود تا سنگ خرد شود.

اگر حالب گشاد باشد شاید بتوان بتوان با پنس قطعات سنگ را پس از سنگ شکنی از داخل حالب خارج کرد ولی معمولا نیازی به این کار نیست و خرده های سنگ به حال خود رها می شوند تا با جریان ادرار خارج شوند.

استنت حالب چیست؟

اگر قطعات سنگ بسیار درشت یا زیاد باشندیا حالب ظریف و تنگ باشد یا متورم شده باشد برای اینکه راه کلیه باز بماند و قطعات سنگ راحتر دفع شوند جراح لوله ای به نام استنت حالب(یا استنت دبل جی) را در حالب قرار می دهد.یک سر این استنت در کلیه است و سر دیگر ان در مثانه قرار می گیرد این ایتنت موقتی است و باید حداکثر تا یک ماه بعد خارج شود البته انواع ماندگار تر ان نیز موجودند که در موارد خاصی استفاده می شوند و می توانند تا چند ماه در حالب باقی گذاشته شوند.

پس از خروج از اتاق عمل 

چنانچه برای TUL از بی حسی نخاعی استفاده شده باشد 2 ساعت بعد از خروج از اتاق عمل و چنانچه از بیهوشی عمومی استفاده شده باشد پس از هوشیاری کامل می توانید مصرف مایعات را شروع کنید.چنانچه مایعات را تحمل کرده و تهوع و استفراغ نداشته باشید میتوانید غذاهای معمولی را شروع کنید.اگر مشکل خاصی وجود نداشته باشد عصر همان روز یا صبح روز بعد از TUL از بیمارستان ترخیص خواهید شد.

پس از ترخیص از بیمارستان

داروی انتی بیوتیک برای جلوگیری از عفونت تجویز می شود تا پایان استفاده کنید.وجود درد مختصر پهلو و سوزش ادرار خفیف و خونی بودن مختصر ادرار پس ار عمل طبیعیست ولی اگر درد شدید بود می توانید از مسکن های خوراکی استفاده کنید.از روز بعد عمل می توانید استحمام کرده و فعالیت عادی خود را از سر بگیرید.فعالیت سبک و راه رفتن در حد معمول برای کمک به دفع سنگ ها کافیست.دویدن بیش از حد، بالا و پایین پریدن، طناب زدن و فعالیت شدید ورزشی کمکی به دفع بیشتر سنگ ها نمی کند.

در صورتی که استنت دبل جی در حالب شما گذاشته شده است حتما قبل از یک ماه برای خروج ان به پزشک معالج خود مراجعه کنید.تا زمانی که استنت دبل جی وجود دارد سوزش ادرار، خونی شدن ادرار، درد گاه به گاه پهلو و تکرر ادرار وجود دارد و نباید شما را نگران کند.

در صورت پیدایش هر یک ازین علائم حتما به پزشک معالج مراجعه فرمایید: تب،استفراغ مکرر، درد شدید شکم، بند آمدن ادرار.

توصیه های کلی در مورد رژیم غذایی بیماران مبتلا به سنگ های ادراری

1-مایعات فراوان و به طور متناوب بنوشید به طوری که روزانه حدود 2 لیتر ادرار داشته باشید.

2-گوشت کمتر مصرف کنید.گوشت سفید و قرمز از نظر سنگ سازی تفاوتی ندارد.

3-نمک کمتر مصرف کنید.

4-مواد غذایی حاوی اگزالات را کمتر مصرف کنید.شامل: چای پررنگ، نوشابه، شکلات های کاکائویی، اسفناج، آجیل(مغز گردو، پسته، فندق،..)

5-مصرف لبنیات در حد معمول هیچ اشکالی ندارد و مفید نیز هست.

سوند حالب 

(دبل جی)

ابتدا این لوله را به زبان آسان برای شما تعریف می کنیم:

به یک لوله باریک و تنگ که در حین عمل جراحی به جهت اطمینان از جریان داشتن ادرار از کلیه به سمت مثانه در داخل حالب قرار داده می شود.انعطاف پذیر و بلندی  به باریکی لوله داخلی خودکار است که طی عمل جراحی از طریق مجرای ادرار توسط متخصص ارولوژی در حالب گذاشته می شود که حدودا از 3 هففته تا یک ماه باید در حالب بماند و سپس حین عمل جراحی سرپاییی توسط متخصص ارولوژی خارج می شود.خمیدگی شبیه به حرف J  در دو طرف استنت وجود دارند تا لوله را در جای خود ثابت نگه دارند و از جا به جایی آن جلوگیری گردد.به این نوع از لوله های جراحی دبل جی ( Stent Double J) می گویند.یک سر آن در ورودی کلیه یا همان لنگچه فیکس می شود و سر دیگر آن در مثانه قرار میگیرد طی عمل جراحی و بوسیله دستگاه یورتروسکوپ استنت داخل حالب قرار می گیرد.

عوارض استنت چیست؟

-درد در ناحیه پهلو

-خون ریزی در ادرار

-احساس سوزش و تکرر ادرار

-عفونت(گاهی اوقات)

برای اینکه کمتر دچار عوارض استنت شوید لطفا به نکات زیر توجه نمایید:

  • لوله دبل جی معلولا 3 تا 6 هفته در بدن شما باقی می ماند.حتما به تاریخ تذکر داده شده توسط پزشک، جهت خروج آن دقت نمایید (در زمان تعیین شده جهت خروج استنت مراجعه شود)
  • در صورت عدم توجه شما به تاریخ خروج لوله و باقی ماندن طولانی مدت آن ممکن است اطراف این لوله سنگ تشکیل شود و یا دچار عفونت کلیه و دستگاه ادراری شوید.
  • لطفا از دویدن و جست و خیز زیاد پرهیز نمایید زیرا ممکن است دچار خونریزی و سوزش ادرار شوید در صورت شدید بودن خون در ادرار، ایتدا چند ساعت استراحت کنید و مایعات بیشتری مصرف کنید.در صورت عدم بهبود با پزشک خود و یا بیمارستان تماس بگیرید.
  • از انجام کار سنگین و برداشتن بار سنگین بپرهیزید.
  • سعی کنید ادرار خود را به مدت طولانی نگه ندارید و حتی بدون احساس ادرار هر 2 ساعت یک بار به تخلیه آن اقدام نمایید.
  • بهداشت فردی خود را رعایت نمایید.
  • وجود لوله دبل جی در داخل حالب شما ممکن است ایجاد درد لگنی و سوزش ادرار مختصری نماید.جهت رفع درد می توانید از مسکن های تجویز شده استفاده نمایید.
  • سوزش ادرار، تکرر اردار، درد در حین ادرار کردن، از علایم شایع و طبیعی است ولی در صورت تب، به پزشک معالج خود مراجعه نمایید.