Center-logo

بیماری های قلبی عروقی از مهم ترین علل مرگ و میر در سراسر جهان به شمار می روند. اما حتی اگر این مشکلات به مرگ نیانجامد ممکن است پیامدهای ناخوشایند و ناتوان کننده ای را در پی داشته باشدرعایت یک برنامه غذایی مناسب و سالم و داشتن تحرک در زندگی روزمره که لازمه بهره مندی از سلامت قلب هستند ، بسیار آسان تر از مواجه شدن با یک سرخرگ مسدود شده و اقدامات پزشکی لازم برای رفع آن است .اما با رگ مسدود شده چه باید کرد؟

       ما با افزایش شیوع بیماری های قلبی در کشورمان مواجه هستیم!

در دهه های اخیر کاهش تحرک فیزیکی، افزایش شیوع بیماری‌هایی نظیر دیابت، چربی خون و پر فشاری خون، و همچنین مصرف دخانیات باعث شیوع بیشتر بیماری‌ تنگی عروق قلب در ایران شده و به تبع آن سکته های  قلبی و مرگ و میر ناشی از آن نیز افزایش یافته است. شایع ترین علت مرگ و میر در جهان، بیماری های قلبی است. در ایران متآسفانه هم سن شیوع بیماری های قلبی – عروقی پایین آمده است و هم آمار ابتلاء به این بیماری افزایش پیدا کرده است. ولی خبر خوب آن است که  امروزه با روش های تشخیصی دقیق تر و درمان های مؤثرتر و عملی تر و ساده تری نظیر آنژیوپلاستی، درمان این بیماری اغلب با سرعت و حتی به گونه ی سرپایی یا حداکثر بستری یک روزه قابل انجام است.

–       آنژیوگرافی چیست و چه کاربردی دارد؟

آنژیوگرافی یک روش تشخیصی قطعی است برای مشخص کردن وجود و شدت تنگی عروق کرونر ( شریان هایی که خون رسانی قلب را بر عهده دارند و انسداد آن ها باعث بروز سکته ی قلبی می شود).

–       چه کسانی باید تحت آنژیوگرافی قرار گیرند؟

هنگامی که پس از معاینات بالینی، نوار قلب و روش های پیشرفته تری نظیر تست ورزش، اسکن هسته ای قلب، استرس اکو، یا سی تی آنژیو، احتمال قابل توجهی برای تنگی عروق کرونر داده شود، از آنژیوگرافی به عنوان روش قطعی تشخیص بیماری عروق کرونراستفاده می شود. لازم به ذکر است که طی همه ی این مراحل جهت تثبیت احتمال بالای بیماری لازم نیست. گاهی یک شرح حال ساده، نمایانگر یک احتمال بسیار بالا برای وجود این بیماری است: کافی است مرد میانسالی به پزشک اظهار کند که اخیرآ در بالا رفتن از طبقات منزلش، دچار فشردگی یا سوزش در پشت جناق سینه اش می شود. این فرد به احتمال بیش از 95% دچار تنگی شدید عروق کرونر است و هرچه سریع تر باید تحت آنژیوگرافی قرار گیرد.

–       آنژیوگرافی چگونه انجام می شود؟

آنژیوگرافی به شکل سنتی از طریق شریان کشاله ی ران انجام می گیرد که در آن یک لوله -ی باریک (کاتتر) وارد شریان ران و از آنجا به مدخل شریان های کرونر هدایت می شود. سپس با تزریق ماده ی حاجب رادیولوژی در این شرایین، نقاط تنگ شریان شناسایی می شود. معمولآ تنگی های بیش از 50 تا 75 درصد باید تحت درمان قرار گیرند که امروزه بیشتر توسط بالون و استنت (فنر) در همان زمان انجام می پذیرد. می دانیم که درگذشته ی نه چندان دوری در همه ی این موارد، بیماران به سوی جراحی قلب باز هدایت می شدند.

–       آنژیوگرافی از طریق دست چیست؟

روش جدیدتری که در بیمارستان مهرگان به گونه ی پیشتازانه ای انجام می شود ولی متآسفانه هنوز در ایران خیلی رایج نشده است، روش آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی از طریق دست است. این روش، نخست در کشورهای اروپایی به بار نشست و در دهه ی اخیر به گونه ی انفجارآمیزی در همه ی مناطق دنیا گسترش یافت. مزیت این روش آن است که عوارض موضعی آنژیوگرافی را تا نزدیک به صفر کاهش می دهد، و با آسایش آشکارا بیشتر بیمار همراه است، چرا که بیمار می تواند بلافاصله پس از انجام آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی ازتخت پایین بیاید و راه برود بدون آن که نیازی به بستری مطلق چند ساعته ی بعد از آنژیو داشته باشد.. واین یعنی آن که مهلک ترین بیماری تاریخ بشر اینک به طور سرپایی با کمترین عوارض، قابل درمان است.

–       سی تی آنژیو چیست و چه تفاوتی با آنژیوگرافی معمولی دارد؟

سی تی آنژیوگرافی یک روش تشخیصی جدید است که با سی تی اسکن انجام می شود و در مراکز مجرب تا 95 درصد دقت دارد .البته در این روش مقدار ماده حاجب استفاده شده  با روش آنژیوگرافی برابر است تنها تفاوت این است که کاتتری وارد رگ بیمار نمی شود. بنابراین اگر احتمال بالینی بیماری عروق کرونر زیاد باشد از همان ابتدا باید آنژیوگرافی  انجام شود چون با تآیید سی تی آنژیو بیمار باید تحت آنژیوگرافی نیز قرار گیرد و در این میان فقط وقت و هزینه ی بی مورد مصروف گشته است. سی تی آنژیو عمدتآ در مواردی قابل توصیه است که احتمال حد اکثر متوسطی برای تنگی شرایین قلب وجود دارد.

–        اصطلاح آنژیوپلاستی چیست؟

یک روش بسیار مؤثر درمانی است که در همان زمان آنژیوگرافی قابل انجام است. در این عمل، یک سیم خیلی باریک به ضخامت مو وارد رگ کرونر می شود و روی این ریل باریک، نخست بالن و سپس استنت عبور داده می شود. با اتساع بالن، استنت (فنر) به دیواره ی رگ می چسبد و باعث می شود که تنگی مجدد رگ تا 95 درصد جلوگیری شود. این روش در اغلب موارد جایگزین جراحی قلب باز شده است. اگرچه در موارد کمتری هنوز جراحی، روش مؤثرتری است و باید کماکان به عنوان روش برتر به بیمار معرفی شود.

–  بیمارستان مهرگان در چه جایگاهی از نظر تکنیک و تجهیزات و امکانات آنژیوپلاستی و درمان های اینترونشنال در ایران و جهان قرار دارد؟

بخش آنژیوگرافی-آنژیوپلاستی (اینترونشنال کاردیولوژی) بیمارستان مهرگان یکی از مجهزترین بخش های موجود در ایران است. تجهیزات و دانش موجود در این بخش، بی تردید در حد بهترین بیمارستان های اروپایی است. در واقع در این بخش امکاناتی فراهم آمده است که گاهی حتی توجیه اقتصادی هم نداشته اند، اما برای توجیه شرایط علمی و عملی ما لازم بوده اند. بیهوده نیست که با وجود جوانی این مرکز، تعداد قابل توجهی از بیماران ما را بیمارانی تشکیل می دهند که از بیمارستان های خصوصی یا دانشگاهی به اینجا آمده اند، چرا که به دلیل تعدد یا پیچیدگی رگ های درگیر، تنها درمان پیشنهادی به آنها جراحی قلب باز بوده در حالی که خود بیمار برعکس به شدت مایل به انتخاب احتمالی روش دیگر یعنی آنژیوپلاستی بوده است. و شهرت این بیمارستان هم دقیقآ در مورد درمان مؤثر و موفق همین موارد است. یکی دیگر از مواردی که این بخش را متمایز می کند، انجام فعال آنژیوپلاستی در موارد سکته های حاد قلبی است، که حیات بخش ترین عملی است که در تاریخ درمان بیماری های قلبی ابداع شده است. بیمارستان مهرگان یکی از معدود بیمارستان های خصوصی در ایران است که در تمام مدت شبانه روز، در کمتر از سی دقیقه، بیمار سکته ی قلبی را روی تخت آنژیو قرار می دهد و از مرگ نجات می بخشد.

دستگاه آنژيوگرافي بخش كت لب بيمارستان مهرگان جدیدترین و پیشرفته ترین و با حداقل ميزان تشعشع اشعه دستگاه حال حاضر دنیا است. با استفاده از دستگاه آنژیوگرافی فیلیپس در درمان‌ها منجر به بهبود نتایج درمان و نجات زندگی بیماران می‌شود. سیستم آنژیوگرافی فیلیپس با هدف درمان امن‌تر، موثرتر و قابل تکرار برای بیماران ارائه شده است. تکنیک‌های نوین فیلیپس علاوه بر تغییر زندگی بیماران، هزینه‌های پزشکی را نیز به طور چشمگیری کاهش داده است.دستگاه فوق بر اساس نیازهای اعلام شده توسط کاربران دستگاه و با مجموعه ای از سخت افزارها و نرم افزارهای منحصر به فرد طراحی و ارایه شده است.
مبنای این طراحی این امکان را به متخصصین اینترونشن می دهد که ضمن ارتقا تعداد پذیرش بیماران، با تسهیل پروسه های اینترونشن، کارایی و ثبات آنژیوگرافی های تشخیصی و درمانی را افزایش دهند.
این بخش در طبقه اول بیمارستان قرار دارد.