شماره تماس: 02833855
فکس: 02833364200
ایمیل:
info@mehreganhospital.ir

آدرس:
قزوین – خیابان فردوسی – بالاتر از چهار راه فردوسی – جنب مرکز دیالیز – بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی مهرگان

028-33365160-69 info@mehreganhospital.ir faenar

گوش و حلق و بینی

بخش جراحی گوش، حلق و بینی بیمارستان مهرگان  با برخورداری از دستگاه‌های پیشرفته و حضور پزشکان و جراحان متخصص و برجسته، خدمات خود را در موارد زیر ارائه می‌کند:

1-عمل جراحی پلاستیک بینی

جراحی بینی یکی از پرطرفدارترین عمل های جراحی بینی  است و امروزه هم در سراسر جهان هم بین مردان و هم زنان متقاضی برای این عمل زیاد است. چرا که بینی یکی از برجسته ترین و مهم ترین عناصر صورت است. ظاهر بینی شما مستقیما تاثیر زیادی در چهره و زیبایی شما دارد. بعلاوه بینی عملکرد حیاتی در ارتباط با عبور هوا و تنفس و تنظیم دمای هوا دارد.
تیغه بینی به صورت طبیعی در خط وسط قرار دارد و انحراف آن می تواند منجر به انسداد مجاری بینی و یا کجی شکل ظاهری آن شود. عمل جراحی زیبایی بینی را اصطلاحا  رینوپلاستی و تصحیح انحراف تیغه بینی را سپتو پلاستی می گویند. این دو عمل معمولا به صورت توام انجام می گیرند. 
جراحی زیبایی بینی می تواند به دو روش باز و بسته باشد. تنها مزیت روش جراحی بسته بینی عدم وجود برش در پره وسط بینی است ولی دقت و نتیجه عمل جراحی بینی با روش باز بیشتر است و در تصحیح انحراف بینی روش جراحی بینی باز از کارآیی کافی برخوردار است. از طرف دیگر بر اساس نوع انحراف و مشکل بینی، جراحی دو نوع است: جراحی بینی گوشتی و جراحی بینی استخوانی که بر حسب اینکه اشکال بینی بیشتر فرم استخوانی آن است یا ناحیه گوشتی آن، با یکدیگر تا حدودی فرق می کنند که البته اگر به جزئیات این دو علاقه مند هستید می توانید درمورد تفاوت جراحی بینی گوشتی واستخوانی مطالعه کنید.

2- جراحی اصلاح انحراف تیغه بینی (سپتو پلاستی )

مدلی از جراحی بینی که هدف از انجام آن، رفع انحنای موجود در استخوان و غضروف بینی و بهتر شدن تنفس باشد به نام جراحی سپتوپلاستی شناخته شده می شود.

در واقع سپتوم را می توان تعبیری از دیواره بینی دانست که در مواردی که بافت غضروف و استخوان بینی جا به جه می گردد، در سپتوم انحراف بوجود می آید و پزشک جراح، در عمل جراحی، دیواره مذکور را با حذف قسمت هایی از آن به محل اولیه خود منتقل کرده و فیکس می سازد.

تیغه بین دو سوراخ بینی در حالت عادی در وسط دو سوراخ قرار دارد و باعث می شود جریان هوا در طی روند تنفس، به صورت مساوی و متوازن به مجاری تنفس برسد اما در زمانی که دیواره مرکزی به سمت یکی از طرفین بینی انحنا پیدا کند در روند عادی تنفس احتلال ایجاد کرده و در بعضی موارد باعث بروز خون دماغ می شود.
جراحی بینی در زمینه سپتوپلاستی  زمانی لازم تلقی می گردد که در این انحنا، فرد با مشکل جدی تنفسی و به اصطلاح تنگی تنفسی روبه رو شود زیرا درمان نکردن این مشکل موجب سردردهای بسیار زیاد و خون دماغ می گردد.

این جراحی هم همانند جراحی زیبایی بینی می تواند در دوحالت بیهوشی موضعی و یا بیهوشی عمومی بسته به تشخیص پزشک مربوطه انجام گیرد.
روند انجام این جراحی به این صورت است که پزشک برای آنکه به بخش انحراف یافته و سپتوم راه یابد برشی را در یک سمت بینی بوجود می آورد و بعد از کنار زدن پوشش مخاط بینی، انحراف سپتوم را اصلاح کرده و اگر نیاز به از بین بردن غضروف و یا استخوان زائد باشد نیز این کار را انجام داده و در انتها، پوشش مخاطی و سپتوم را با بخیه به جای اولیه خود بر می گرداند.

3- عمل اندوسکوپی  سینوس (جهت درمان سینوزیت  ، پولیپ بینی ، توده های بینی)

زمانی که سینوسها دچار التهاب و یا عفونت می شون می توان گفت دچار سینوزیت شده است، این بیماری دارای علائمی همچون ترشحات چرکی از بینی و حلق بوده که با گرفتگی بینی و احساس درد در صورت و سر همراه است.اکثر افراد چهار سینوس در هر طرف صورت خود دارند که در مجموع هشت سینوس در نواحی مختلف صورت وجود خواهد داشت. جراحی سینوس می تواند ناهنجاری موجود در تمامی این نواحی را از بین ببرد.

در بسیاری از موارد درمان های دارویی برای درمان سینوزیت موثر عمل می کند و در زمانی که عفونت بیماری به مدت بیشتر از سه ماه زمان ببرد ممکن استدرمان دارویی دیگر موثر واقع نشود و بتوان با جراحی آندوسکوپی سینوس این عارضه را برطرف کرد.

درمان پولیپ با روش اندوسکوپی سینوس

به وسیله جراحی اندوسکوپی سینوس داخل بینی و سینوس می شویم با استفاده از لنز های پیشرفته بدون برش جراحی پولیپ ها را خارج می کنیم راه هوایی فرد را که توسط این پولیپ ها پر شده و به این علت نمی تواند از طریق بینی نفس بکشد باز می کینم و پولیپ ها را کاملا تخلیه میکنیم. دهانه سینوس ها را باز میکنیم هرچه پلیپ در داخل سینوس جمع شده خارج میکنیم ترشحات و عفونت های داخل سینوس را تخلیه می کنیم کلا بینی و سینوس را تمیز میکنیم و دوباره به حالت اولیه بر میگردانیم بعد از این اقدامات راه هوایی بینی افراد باز می شود حس بویایی افراد بهتر می شود.

درمان سینوزیت

در این روش پزشک می تواند بدون ایجاد برش جراحی با استفاده از لنز های پیشرفته وارد بینی گردیده دهانه سینوس ها را باز نموده عفونت و التهاب را تخلیه نموده و شستشو دهد بنابراین جراحی اندوسکوپی سینوس انقلابی در درمان بیماری سینوسیت ایجاد نمود.

4- رفع انسداد مجرای اشکی به وسیله اندوسکوپی بینی (DCR)

جراحی انسداد مجرای اشکی که به اختصار(DCR) نامیده می شود روشی است که به کمک آن، باايجاد يك مجراي اشكي جديد به سمت داخل بيني و دور زدن انسدادي كه وجود دارد، تخلیه اشک بهبود می یابد. این عمل معمولا تحت بیهوشی (و بدون نیاز به بستری در بیمارستان) انجام می گیرد.

عمل جراحی (DCR) چگونه است؟

عمل جراحی DCR شامل باز کردن ساک اشکی موجود و متصل کردن مستقیم آن به بینی می باشد تا بدین وسیله یک راه خروجی جدید برای اشک چشم ایجاد شود. برای این کار لازم است بخش کوچکی از استخوان بینی که بین ساک اشکی و بینی قرار دارد،برداشته شود. ساک اشکی از درون بینی (Endonasal) یا از طریق پوست بین چشم و بینی قابل دسترسی است.دو نوع جراحی DCR وجود دارد: باز کردن مجرای اشکی از بیرون (external DCR) و باز کردن مجرای اشکی با کمک اندوسکوپ (endoscopic DCR).

5- اتوپلاستی ( عمل زیبایی لاله گوش )

اتوپلاستی یا جراحی زیبایی گوش ، روشی است که در آن سایز و حالت گوش ها تغییر می یابد. نتایج عمل جراحی تغییر شکل گوش تا حد زیادی به تغییرات مورد نظر وابسته است؛ به هر حال این روش ها به طور کل موجب افزایش اعتماد به نفس و رفع مشکل گوش بزرگ ، مخصوصا در کودکان و نوجوانان می شود. اگر گوش ها برجسته و بیرون زده باشند،  با بخیه زدن غضروف می توان لاله ی گوش را صاف و به سر نزدیک تر کرد. اگر یکی از گوش ها نسبت به دیگری بالاتر قرار گرفته باشد، توسط عمل زیبایی گوش می توان آن ها را نسبت به هم متقارن کرد. گوش هایی که بیش از حد بزرگ هستند را نیز می توان توسط جراحی پلاستیک گوش به تنهایی و یا به همراه سایر عمل های جراحی مربوط به گوش به اندازه ی متناسب درآورد. درمان درد گوش ناشی از جراحی زیبایی گوش معمولا با قرص های مسکن کنترل می شود.

6-عمل جراحی توده های گردن و غدد بزاقی

توده های خوش خیم

توده های خوش خیم اغلب نیاز به جراحی ندارند و اگر بیمار یک مدت تحت نظر باشد توده ها درمان می شوند.از نمونه توده های خوش خیم می توان توده های مادرزادی را نام برد.توده های خوش خیم اغلب درد ندارند و فقط برجستگی در ناحیه مورد نظر دیده می شود.

توده های بدخیم

هنگامی که توده گردن  و دیگر برآمدگی های ناحیه سر و گردن درد داشته باشند و برای بیمار مشکلاتی به وجود آورند فرد حتماً باید به جراح توده های سر و گردن مراجعه کند.توده های بدخیم سرو گردن در اکثر مواقع نیاز به جراحی دارند.هنگامی که به جراح تومورهای سر و گردن مراجعه می کنید با روش هایی چون آزمایشات خونی ، سی تی اسکن ، سونوگرافی و روش های دیگر معاینه می شوید تا نوع تومور و پیشروی آن تشخیص داده شود.پیشروی زیاد موجب می شود تا توده ها به مرحله ی شدید تری برسند و موجب سرطان های سر و گردن شوند.

جراحی غدد بزاقی

بافت بزاقى از غددى تشکیل شده است که برحسب اندازه به غدد ماژور و مینور تقسیم‌بندى مى‌شوند. غدد بزاقى ماژور (اصلی) زوج و دوطرفه هستند و عبارتند از:غدد پاروتید (بناگوشی) و ساب‌مندیبولار (تحت فکی)، غدد بزاقى مینور (فرعی) در مخاط لب‌ها، گونه‌ها، کام نرم و سخت، زبان کوچک، کف دهان، زبان و ناحیه اطراف لوزه‌ها گسترش وسیعى دارند.تعداد کمى نیز در نازوفارنکس، سینوس‌هاى پارانازال، حنجره، نای، برونش‌ها، و غدد اشکى یافت مى‌شوند.بیشتر تومورهاى بزاقى از غدد پاروتید منشاء مى‌گیرند.میزان بروز بدخیمى در تومورهاى غدد بزاقى با اندازه غده نسبت معکوس دارد، حدود ۲۵% از تومورهاى پاروتید، ۴۰% از تومورهاى غدد تحت فکی، و ۷۰% از تومورهاى غدد زیرزبانى و غدد بزاقى مینور (فرعی) بدخیم هستند.از آنجا که ۷۰% از تومورهاى غدد بزاقى در غدد پاروتید بروز مى‌کنند که سه چهارم از آنها هم خوش‌خیم هستند، اکثرا نئوپلاسم‌هاى غدد بزاقى خوش‌خیم هستند.به‌نظر مى‌رسد که تومورهاى غده بزاقى از دو نوع سلولى منشاء مى‌گیرند: سلول‌هاى بینابینى (Intercalated) و سلول‌هاى ذخیره‌اى مجراى ترشحی.

7- جراحی عوارض گوش ( کم شنوایی ، عفونت گوش )

8- تیروئیدکتومی : جراحی تیروئید 

جراحی تیروئید برای بیمارانی انجام می شود که دچار تومورهای بد خیم و خوش خیم در ناحیه تیروئید می شود. بیشتر بیماری های خوش خیمی که به عمل تیروئید نیاز پیدا می کنند بیماری های هستند که پرکاری تیروئید دارند

این بیماری ها در مراحل نخست با دارو کنترل می‌شوند بنابراین می‌توان گفت که در بیماری‌های بدخیم همیشه درمان اول، عمل تیروئید است ولی در بیماری‌های خوش خیم اول باید به دارو درمانی پرداخت و چنان چه دارو درمانی موثر نبود. از جراحی تیروئید بهره برد.ما بین دو لوب تیروئید که در2 طرف گردن قرار دارند شکاف کوچکی قرار دارد که ایسم تیروئید نام دارد.در عمل جراحی لوبکتومی و ایسمکتومی، یک لوب غده‌ی تیروئید به اضافه‌ی ایسم برداشته می‌شود. در ندول‌هایی که احتمال سرطانی شدن شان زیاد است، قسمتی از تیروئید که ندول برای آن ایجاد مشکل کرده برداشته می‌شود.آزمایش اولیه برای درمان ندول این است که با استفاده از سوزن سلول‌ های ندول را نمونه‌ گیری کرده و بعد از معین شدن جنس آن جراح تشخیص می دهد که لوب تیروئید که ندول در آن قرار گرفته برداشته شود یا نه و یا اینکه تیروئید اسکن شود و بر اساس آن تصمیم نهایی برای عمل جراحی تیروئید گرفته شود.

9-جراحی های ناحیه حلق و حنجره