شماره تماس: 02833855
فکس: 02833364200
ایمیل:
[email protected]

آدرس:
قزوین – خیابان فردوسی – بالاتر از چهار راه فردوسی – جنب مرکز دیالیز – بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی مهرگان

028-33365160-69 [email protected] faenar

کاشت لنز

از حدود سال های 1950 تحقیقات بر روی قرار دادن لنزهای داخل چشمی شروع شد. هدف اولیه این تحقیقات بیماران مبتلا به آب مروارید بودند که پس از خارج کردن عدسی چشم آن ها که کدرشده و ایجاد آب مروارید کرده بود از لنز داخل چشمی به جای عینک های قطور مورد نیاز پس از عمل استفاده می شد. این لنزها از جنس پلاستیک PMMA و یا سیلیکون بودند که با بافت چشم سازگار داشتند.

 امروزه می توان بدون خارج کردن عدسی بیمار این لنزها را در داخل چشم برای اصلاح نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم شدید کار گذاشت. تفاوت این روش با قراردادن لنز داخل چشمی در حین عمل آب مروارید این است که در روش اول لنز یا عدسی طبیعی چشم دست نخورده باقی می ماند و تنها یک لنز اضافی در جلوی آن قرار می گیرد ولی در عمل عادی آب مروارید، عدسی اصلی چشم برداشته و جای آن عدسی مصنوعی قرار داده می شود. به همین دلیل در عمل لنز داخل چشمی فرد قادر به تطابق و مطالعه نزدیک علاوه بر دید دور خواهد بود ولی در عمل دوم قدرت تطابق نخواهد داشت. برای این منظور باید عدسی های دوکانونی تجویز شود.

نکته: این روش در شماره های کم جایگزین مناسبی برای عمل لیزیک یا PRK نمی باشد ولی برای شماره های بالاتر بهتر است مورد توجه قرار گیرد.

لنزهای داخل چشمی انواع مختلفی دارند. دسته ای از آن ها در اتاق قدامی چشم یعنی پشت قرنیه و جلوی عنبیه یا قسمت رنگی چشم قرار می گیرند و دسته ای دیگر در اتاق خلفی چشم بر روی عدسی بیمار و در پشت عنبیه. هر کدام از این لنزها معایب و مزایای خاص خود را دارند و به نظر می رسد بهترین طراحی مربوط به لنزهای Artisan باشد که در بیمارستان فوق تخصصی مهرگان ارائه می شود.

از این لنزها می توان برای اصلاح نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم بسیار شدید که قابل اصلاح با روش های لیزری نباشند استفاده کرد. تا کنون صدها هزار مورد از این لنز در دنیا برای اصلاح عیوب انکساری مورد استفاده قرار گرفته است. این لنز به صورت دائمی داخل چشم قرار داده می شود ولی در هر زمانی می توان با عمل جراحی آن را خارج کرد.

کاشت لنز به صورت یک عمل جراحی کامل و در اتاق عمل صورت می گیرد ولی نیاز به بستری شدن بیمار قبل و بعد از عمل جراحی وجود ندارد. چشم پزشک و تیم درمانی بعد از بی حسی که معمولاً به صورت بیهوشی عمومی انجام می گیرد، با ایجاد برش در کناره قرنیه، لنز داخل چشمی را در اتاق قدامی و در جلوی عنبیه و عدسی اصلی قرار داده و سپس برش ایجاد شده با ظرافت دوخته می شود.

 بعد از 4 تا 6 هفته بخیه ها برداشته می شود. بیمار چند روز بعد از عمل ممکن است احساس درد مختصری داشته باشد و دید نهایی بیمار به بعد از کشیده شدن بخیه ها موکول می شود. لنز آرتیزان دارای انواع تاشونده به نام Artiflex هم می باشد که از طریق برش کوچک تری داخل چشم گذاشته می شود و نیازی به بخیه ندارد.

لنز ICL هم نوع دیگری از لنزهای تاشونده است که بدون بخیه داخل چشم گذاشته می شود. اما این لنز در اتاق خلفی و بر روی عدسی بیمار قرار داده می شود.

1. قدرت اصلاح نزدیک بینی تا درجات بالا

2. دقت بالاتر در اصلاح عیب انکساری در شماره های بسیار بالا نسبت به روش های لیزری

3. قابل برگشت بودن عمل با برداشتن لنز

4. عدم تغییر در کیفیت قرنیه

5. عدم وابستگی به تجهیزات پیچیده حین عمل جراحی

6. بهبود کیفیت دید در مقایسه با عینک

7.  قابل استفاده در قرنیه های نازک

– چرا به برخی بیماران کاشت لنز پیشنهاد می شود؟

اگر بیماری برای اصلاح نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم بسیار شدید نتواند از روش های لیزری استفاده کند، درمان به وسیله کاشت لنز برای وی تجویز می شود.

– آیا کاشت لنز برای نمره های کم کاربرد دارد؟

این روش در شماره های کم جایگزین مناسبی برای عمل لیزیک یا PRK نیست ولی برای شماره های بالاتر می توان از آن استفاده کرد.

– منظور از برداشتن مجدد لنز چیست؟

اگر به هر دلیل لنز یا شرایط بینایی فرد دچار تغییر شود با صلاحدید چشم پزشک می توان لنز را  از چشم بیمار خارج کرد.

– آیا کاشت لنز یک درمان دائمی محسوب می شود؟

لنزهای داخل چشمی درمانی دائمی برای نزدیک بینی می باشد؛ مگر آنکه به دلایلی لنز خارج شود.

– بخیه عمل کاشت لنز چه زمانی برداشته می شود؟

بعد از 4 تا 6 هفته بخیه ها برداشته می شود. بیمار چند روز بعد از عمل ممکن است احساس درد مختصری داشته باشد و دید نهایی بیمار به بعد از کشیده شدن بخیه ها موکول می شود.

– چه لنزهایی به بخیه نیاز ندارند؟

لنز آرتیزان دارای انواع تاشونده به نام Artiflex هم می باشد که از طریق برش کوچک تری داخل چشم گذاشته می شود و نیازی به بخیه ندارد. لنز ICL هم نوع دیگری از لنزهای تاشونده است که بدون بخیه داخل چشم قرار می گیرد.