شماره تماس: 02833855
فکس: 02833364200
ایمیل:
[email protected]

آدرس:
قزوین – خیابان فردوسی – بالاتر از چهار راه فردوسی – جنب مرکز دیالیز – بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی مهرگان

028-33365160-69 [email protected] faenar

ویترکتومی

ویترکتومی چیست

عوامل مختلفی هستند که بینایی و سلامت چشم ما را تهدید می کنند؛ به طور معمول چشم پزشکان از روش های مختلفی برای درمان اختلالات بینایی استفاده می کند؛ هدف آن است که بیماری برطرف و کیفیت بینایی فرد افزایش یابد. از جمله این روش ها عمل جراحی ویترکتومی است.

* ویترکتومی چیست؟

نوعی از جراحی چشمی است که برای درمان برخی از اختلالات شبکیه و زجاجیه به کار می رود. شبکیه بافت حساس به نور در قسمت عقب کره چشم است. زجاجیه ماده شفاف و ژله ای است که بخش میانی چشم را پر می کند. در عمل جراحی ویترکتومی، زجاجیه تخلیه شده و چشم پزشک جراح آن را با یک محلول مخصوص جایگزین می کند.

عمل جراحی ویترکتومی اغلب باعث بهبود بینایی یا تثبیت آن می شود. خون یا باقی مانده های ناشی از عفونت یا التهاب که ممکن است باعث انسداد یا محو شدن تصویر برای تمرکز بر روی شبکیه شود، با انجام جراحی خارج می شود.

بافت آسیب دیده ای که ممکن است باعث جا به جایی، چروک خوردگی یا از هم گسیختگی شبکیه شود، با جراحی ویترکتومی خارج می شود. در صورتی که شبکیه در محل اصلی خود نباشد، بینایی کاهش می یابد.

با این روش، همچنین می توان جسم خارجی را که به دنبال ضربه در داخل چشم گیر افتاده است، خارج کرد. در صورتی که این اجسام خارج نشوند، بینایی در اغلب موارد دچار آسیب می شود.

همه عمل های جراحی عوارضی را به دنبال خواهد داشت، اما در جراحی ویترکتومی میزان این عوارض نسبت به مزایای عمل بسیار کمتر است که در زیر به آنها اشاره می کنیم:

1. عفونت

2. خونریزی

3. جداشدگی شبکیه

4. ضعف بینایی

5. افزایش فشار چشم

6. افزایش سرعت شکل گیری کاتاراکت

توجه: اگر چه در موارد نادر، مدت کوتاهی بعد از ویترکتومی، کاتاراکت پیشرفت می کند ولی در بیماران سالخورده اغلب کاتاراکت بعد از چند ماه پیشرفت خواهد کرد.

* زمان بهبودی کامل

قدرت بینایی بعد از جراحی ویترکتومی به چندین متغیر وابسته است، به خصوص در مواردی که قبل از انجام ویترکتومی بیماری چشمی باعث آسیب دائمی به شبکیه شده باشد.

– در عمل جراحی ویترکتومی بعد از تخلیه زجاجیه چه ماده ای جایگزین آن می شود؟

در طی این عمل جراحی، یک محلول BSS جایگزین می شود.

– چشم من در اثر ضربه شدید دچار آسیب شده است. آیا با عمل جراحی ویترکتومی درمان می شوم؟

تصمیم گیری در این خصوص مستلزم انجام معاینه و نظر چشم پزشک است اما باید توجه داشت در صورت وجود جراحت شدید چشم می توان از عمل جراحی ویترکتومی نیز استفاده کرد.

– آیا عمل جراحی ویترکتومی درد دارد؟

هنگام جراحی به دلیل انجام بی حسی موضعی یا عمومی بیمار دردی احساس نمی کند اما احتمال وقوع درد یا ناراحتی بعد از جراحی قابل انتظار است که با داروهای تسکین دهنده و تمهیدات مراقبتی برطرف می شود.

– جنسیت در انجام این عمل موثر است؟

به طور معمول خیر ولی ممکن است چشم پزشک با توجه به شرایط و جنسیت بیمار توصیه هایی داشته باشد و تمهیداتی را برای کمک به درمان بیماری به کارگیرد.

– آیا می توانم یک هفته بعد از جراحی ویترکتومی کوهپیمایی کنم؟

تا زمان خروج حباب های گاز، پرواز و رفتن به ارتفاعات ممنوع است، زیرا افزایش سریع ارتفاع می تواند منجر به افزایش خطرناک فشار چشم شود.