شماره تماس: 02833855
فکس: 02833364200
ایمیل:
info@mehreganhospital.ir

آدرس:
قزوین – خیابان فردوسی – بالاتر از چهار راه فردوسی – جنب مرکز دیالیز – بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی مهرگان

028-33365160-69 info@mehreganhospital.ir faenar

لیزر شبکیه

لیزر رتین یک مولد انرژی نورانی با شدت زیاد و متمرکز است که می تواند دقیقاً شبکیه را هدف قرار داده و تأثیری بر سایر بافت ها در مسیر شبکیه یا اطراف آن نداشته باشد. در بسیاری از افراد لیزر که یک درمان پیشرفته غیرتهاجمی محسوب می شود می تواند باعث حفظ دید باقی مانده و از دست نرفتن بینایی شود.

این عمل یک درمان سرپایی و غیرتهاجمی است و در آن از قطره های چشمی که باعث بی حسی چشم و گشاد شدن مردمک می شوند استفاده می شود. بیمار روی یک صندلی معمولی مانند زمان معاینه چشم پزشکی می نشینید. این عمل معمولاً درد کمی دارد و حداکثر 30 دقیقه طول می کشد و بیمار می تواند بعد از انجام این عمل بلافاصله به منزل برود.

بیماری های شبکیه عمدتأ با استفاده از لیزر حرارتی درمان می شوند. انرژی نور توسط بافت خاص در پشت چشم جذب و به وسیله این نوع لیزر به حرارت تبدیل می شود. لیزر حرارتی می تواند برای پارگی های شبکیه استفاده شود، رگ های خونی را ببندد یا بافت غیرطبیعی رگ های خونی را از بین ببرد.

در بیماری های شبکیه تقریباً همیشه ظاهر چشم حتی زمانی که در قسمت های خلفی آن خونریزی یا نشت مایع وجود دارد طبیعی است. دید شما نیز ممکن است با وجود خطرات تهدید کننده بینایی تا مدتی طبیعی باشد. تنها راهی که به چشم پزشک در تشخیص وجود یا عدم وجود خطرات تهدید کننده بینایی کمک می کند معاینه کامل ته چشم با مردمک گشاد شده است.

استفاده از لیزر شبکیه (رتین) برای درمان بیماری های خاصی کاربرد دارد که عبارتند از:

– رتینوپاتی دیابتی:

دیابت بیماری است که باعث اختلال جریان خون در سرتاسر بدن می شود. در این بیماری عروق شبکیه ممکن است نشت کرده و باعث ورم یا «ادم» شبکیه شود. دید شخص مبتلا به دیابت زمانی تغییر می کند که این ورم در ناحیه مربوط به دید مرکزی شبکیه یا «ماکولا» اتفاق افتاده باشد. لیزر رتین می تواند منافذی را که باعث نشت مایع می شوند مسدود کرده  و از دست رفتن بیشتر بینایی را متوقف کند.

در بعضی از افراد دیابتی عروق جدیدی در شبکیه ایجاد می شود که در واقع می خواهند جایگزین عروق مسدود شود. این عروق از نظر بافت شناسی طبیعی نبوده و عملکرد مناسب ندارند و حتی خونریزی از آنها می تواند باعث کوری فرد مبتلا خواهد شد. لیزر می تواند این عروق جدید را از بین برده و مانع از نابینایی فرد شود.

– انسداد ورید شبکیه:

عروق کوچکی که باعث خروج خون از شبکیه می شوند با افزایش سن مسدود خواهد شد. این پدیده به خصوص در افراد مبتلا به دیابت و فشار خون دیده می شود. انسداد ورید شبکیه می تواند باعث ورم آن و در نتیجه نشت مایع و خون شود و دید محیطی و مرکزی را تار کند. در موارد دیگر ممکن است عروق جدیدی تشکیل شوند که می توانند درد شدید ایجاد کرده و فشار داخل چشم را بالا ببرد. لیزر کمک می کند این تورم کاهش یابد و نیز از تشکیل عروق جدید جلوگیری کند.

– دژنرسانس وابسته به سن ماکولا:

بعضی از افراد با افزایش سن دچار تغییراتی در ماکولا می شوند که در بسیاری از افراد این تغییرات از نوع خشک  یا dry  است و با لیزر قابل درمان نیست. نوع شدیدتر که wet نامیده می شود می تواند باعث تورم ماکولا به دلیل نشت خون یا مایع شود. دژنرسانس ماکولا نوع مرطوب معمولاً باعث تاری دید بدون درد می شود.

– جداشدگی شبکیه و سوراخ های آن:

سوراخ های شبکیه می تواند در نتیجه بالارفتن سن، آسیب های چشمی، نزدیک بینی شدید و یا حتی به صورت خود به خود و بدون عامل زمینه ساز ایجاد شود.

– ممکن است لیزر شبکیه بیش از یک جلسه نیاز باشد؟

معمولاً چندهفته تا چند ماه طول می کشد که مشخص شود آیا لیزر شبکیه موفق بوده است یا خیر. در بعضی افراد برای کنترل مشکلات بینایی و از دست نرفتن بیشتر دید بیش از یک جلسه لیزر احتیاج است. این مورد به خصوص در بیماران رتینوپاتی دیابتی همراه با رگ زایی شایع بوده و حائز اهمیت است.

– لیزر شبکیه توسط چه افرادی انجام می شود؟

در بیمارستان فوق تخصصی مهرگان این لیزر توسط چشم پزشکانی که فوق تخصص شبکیه هستند انجام می شود.

– آیا لیزر شبکیه همان لیزر اکسایمر است؟

خیر؛ لیزر اکسایمر نوعی از لیزر است که برای جراحی های اصلاح عیوب انکساری مانند لیزیک، لازک یا PRK استفاده می شود.

– درمان به وسیله لیزر شبکیه درد دارد؟

در حین درمان ممکن است بیمار حین تابش پرتور لیزر درد مختصری احساس کند.

– مشاهده جرقه حین درمان با لیزر شبکیه طبیعی است؟

بله؛ معمولاً بیماران در  مراحلی از درمان جرقه های نورانی را مشاهده می کنند.

– آیا بعد از لیزر می توانم ورزش کنم؟

هیچ محدودیتی برای انجام فعالیت های روزمره وجود ندارد. چنانچه ورزش خاصی انجام می دهید حتمأ با چشم پزشک خود مشورت کنید.

– پس از لیزر شبکیه نیاز به بستری شدن بیمار وجود دارد؟

خیر؛ لیزر شبکیه یک درمان سرپایی و غیرتهاجمی است که بعد از پایان درمان بیمار از مطب، کلینیک یا بیمارستان مرخص می شود.