شماره تماس: 02833855
فکس: 02833364200
ایمیل:
info@mehreganhospital.ir

آدرس:
قزوین – خیابان فردوسی – بالاتر از چهار راه فردوسی – جنب مرکز دیالیز – بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی مهرگان

028-33365160-69 info@mehreganhospital.ir faenar

رینگ داخل قرنیه (Intacs)

رینگ داخل قرنیه «نوعی ایمپلنت کاشتنی داخل قرنیه» برای اصلاح عیب انکساری و به طور مشخص برای نزدیک بینی کم کاربرد دارد اما به دلیل هزینه بالاتر نسبت به لیزر یا لیزیک کاربرد کمتری پیدا کرده است. شاید بتوان گفت مهم ترین کاربرد فعلی رینگ داخل قرنیه برای بیماران دچار قوز قرنیه یا کراتوکونوس خفیف و متوسط می باشد که قرنیه شفافی داشته و ضخامت قرنیه برای انجام این عمل کافی باشد. در بیماران دچار کراتوکونوس، قرنیه دارای استحکام طبیعی نیست بنابراین استفاده از لیزر یا لیزیک روی اصلاح عیوب انکساری در این بیماران ممنوع است اما رینگ های قرنیه ای می توانند باعث بهبود دید بدون عینک و با عینک در این بیماران شده و از شدت بیماری می کاهد.

مهم ترین مزایای رینگ داخل قرنیه در سه نکته زیر خلاصه می شود:

1. دقت بالا در اصلاح نزدیک بینی که حداقل برابر با عمل لیزیک است. در مطالعه FDA «سازمان غذا و دارو آمریکا» دید بهتر از 20/16 در 55% بیماران بعد از 2 سال، دید بهتر از 20/20 در 75% بیماران، دید بهتر از 20/25 در 91% بیماران و دید بهتر از 20/40 در 95% بیماران مشاهده شده است.

2. عدم ایجاد تغییرات بافتی در قسمت مرکزی قرنیه و حفظ حالت طبیعی قرنیه.

3. قابلیت برگشت پذیری به وضعیت قبل از عمل در صورت برداشتن حلقه های داخل قرنیه.

نکته: در روش رینگ داخل قرنیه نیازی به سیستم های پیچیده میکروکراتوم و لیزر که برای عمل لیزیک به کار می رود نیست و از این نظر در کشورهای در حال توسعه جایگاه خاصی دارد.

توجه: نتایج عمل در بیماران قوز قرنیه متفاوت از بیماران نزدیک بینی است. قرار دادن رینگ به طور متوسط باعث بهبود دو خط دید در 50% بیماران می شود اگر چه ممکن است بعضی بیماران بهبودی چشم گیرتری داشته باشند. در واقع در بیماران قوز قرنیه این عمل باعث می شود بیماری که قبل از عمل با عینک دید خوبی نداشته است پس از قرار دادن رینگ به دلیل کاهش نامنظمی های قرنیه با عینک جدید دید بهتری نسبت به قبل از عمل پیدا کند.

* محدودیت های عمل رینگ داخل قرنیه

تنها مشکل فعلی در عمل رینگ داخل قرنیه طیف محدود بیمارانی است که کاندید این عمل می باشند. به عبارت دیگر بیمارانی که دچار نزدیک بینی در حد 1- تا 5/4- دیوپتر «به شرط داشتن آستیگماتیسم کمتر از 1 دیوپتر» می توانند با این روش تحت درمان قرار بگیرند.

موارد دیگر استفاده از این روش عبارتند از:

– اصلاح عیوب انکساری باقی مانده بعد از عمل لیزیک

– کراتوکونوس (قوز قرنیه)

اگر چه عمل قراردادن رینگ داخل قرنیه توسط FDA تأیید شده است ولی باید دانست که این عمل نیز مشابه سایر اعمال اصلاح عیوب انکساری می تواند عوارض احتمالی زیر را به همراه داشته باشند:

– عفونت های بعد از عمل 2/0 درصد

– افزایش آستیگماتیسم و اصلاح بیشتر یا کمتر از حد 7/3 درصد

– ایجاد عروق خونی در حواشی قرنیه 2/1 درصد

– دیدن هاله و پخش نور به ویژه در شب 3-1 درصد

– حساسیت به نور کمتر از 1 درصد

– دشواری در دید شبانه 8/4 درصد

– رسوبات قرنیه ای در اطراف رینگ «معمولاً بدون علامت است»

توجه: هیچ گونه عارضه تهدید کننده بینایی در دوره یک ساله بعد از عمل رینگ داخل قرنیه مشاهده نشده است.

– زمان عمل جراحی کارگذاری رینگ داخل قرنیه چقدر است؟

برای این روش عمل جراحی زمانی در حدود 15 دقیقه برای هر چشم در نظر گرفته می شود.

– آیا عمل جراحی کارگذاری رینگ داخل قرنیه درد دارد؟

خیر. با استفاده از قطره های بی حسی موضعی عمل بدون درد انجام می گیرد. ولی انتظار داریم که در ساعات و روزهای اول بعد از عمل احساس سوزش و وجود جسم خارجی در چشم و اشک ریزش وجود داشته باشد که با داروهای تجویز شده قابل کنترل است.

– آیا می توان دو چشم را همزمان عمل جراحی کارگذاری رینگ داخل قرنیه کرد؟

بله؛ مطالعات انجام شده نشان داده که ریسک بروز عوارض در عمل همزمان دو چشم نسبت به یک چشم افزایش نمی یابد.

– چه محدودیت هایی بعد از عمل جراحی کارگذاری رینگ داخل قرنیه وجود دارد؟

بیمار باید از مالش چشم در 6 ماه اول بعد از عمل پرهیز کند. در طول چند هفته اول بعد از عمل از نظر بهداشت چشم و محافظت در مقابل ضربه و عفونت ها باید دقت بیشتری کرد و در طول زمان خواب از محافظ های چشمی استفاده شود. بیمار نباید از وسایل آرایشی حداقل به مدت یک هفته استفاده کند. همچنین بیمار باید مراقب باشد تا موادی مانند شامپو و اسپری برای یک تا چند هفته با چشم تماس نداشته باشند. لنزهای تماسی را نیز در چند هفته اول به کار نبرید.

– بیمار باید چه انتظاری از اعمال جراحی اصلاح دید داشته باشد؟

در اکثر روش های موجود نمی توان انتظار اصلاح 100% دید و دید کامل 20/20 بدون نیاز به عینک اضافی داشت. لذا اگر به دنبال آن اهداف هستید از انجام عمل جراحی خودداری فرمائید. اگر شما انتظار دید بیشتری نسبت به عینک یا لنزهای مورد استفاده تان دارید باید بدانید که اگر شماره عینک و لنز شما درست تعیین شده باشد، امکان افزایش دید بعد از اعمال جراحی بسیار ضعیف می باشد. اگر شما دچار تنبلی چشم (آمبلیوپی) هستید، نباید انتظار درمان تنبلی چشم را با این روش ها داشته باشید.

– آیا بیمار می تواند بعد از عمل جراحی کارگذاری رینگ داخل قرنیه فعالیت های ورزشی خود را دنبال کند؟

ورزش های متوسط مانند دویدن، پیاده روی یا نرمش های متداول مشکلی ایجاد نمی کند ولی از بلند کردن اجسام سنگین تر از 5/7 کیلوگرم باید پرهیز شود.