شماره تماس: 02833855
فکس: 02833364200
ایمیل:
info@mehreganhospital.ir

آدرس:
قزوین – خیابان فردوسی – بالاتر از چهار راه فردوسی – جنب مرکز دیالیز – بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی مهرگان

028-33365160-69 info@mehreganhospital.ir faenar

باز کردن مجرای اشکی با عمل DCR

برای آنکه چشم ما عملکرد مطلوبی داشته باشد باید سطح چشم همیشه صاف و صیقلی باقی بماند. اشک چشم این وظیفه را برعهده دارد و از این عضو مهم درباره گردوغبار و آلودگی ها محافظت می کند و از سوی دیگر عملکرد آن را بهبود می بخشد. در بعضی افراد ترشح اشک چشم به دلایلی که به آن اشاره خواهیم کرد با مشکل روبرو می شود. مثلاً در بيماراني كه مسير طبيعي خروج اشك از چشم به طرف بيني از طريق مجراي اشكي مسدود باشد این مشکل بسیار آزاردهنده است و نیاز است بیماری با جراحي داكريوسيستوراينوستومي ( Dacryo Cysto Rhinostomy) یا DCR درمان شود.

در جراحيDCR چشم، با ايجاد يك كانال استخواني در ناحيه گوشه داخلي چشم به طرف بيني، يك كانال اشكي جديد ايجاد کرده كه از آن اشك به طرف بيني سرازير می شود. عمل جراحيDCR چشم به دو روش انجام مي شود:

1- روش خارجی در عمل جراحیDCR چشم به روش خارجی، ابتدا برش پوستي يك الي دو سانتي متري در گوشه داخلي چشم و بر روي ديوار خارجي بيني به استخوان اشكي ایجاد می شود تا دسترسي به داكريوسيستوراينوستومي یا مجرای اشکی امکانپذیر شود.

عمل جراحيDCR چشم توسط متخصص چشم و ترجيحا” فوق تخصص پلاستيك و ترميمي چشم” انجام مي گيرد. در بعضي بيماران برای حفظ بازماندن اين كانال جديد، نياز به جايگذاري لوله سيليكون، از سوراخ هاي اشكي هردوپلك(پانكتوم ها) به طرف بيني است. گره اين حلقه در بيني قرار دارد. اين لوله پس از يك يا چندماه بطور سرپايي در درمانگاه برداشته مي شود.

2- از طريق بيني در اين روش جراحي DCR چشم از طريق بيني، از وسیله ای به نام آندوسكوپ بيني استفاده مي شود و نيازي به برش پوستي نيست و لذا محل جراحي (اسکار) باقي نمي ماند. عده اي از بيماران بخاطر عدم وجود اسكار جراحي، اين روش را انتخاب مي كنند.

ز مزاياي اين روش جراحي علاوه بر عدم اسكار جراحي برروي پوست بيمار،اين است كه بيمار در يك نوبت جراحي و بستري ويك نوبت بيهوشي و ترخيص همزمان هم مشكلات داخل بيني اش برطرف مي شود و هم انجام جراحي DCR امكانپذير است.