پیس میکر

پیس میکر چیست؟

پیس میکر یا همان باطری قلب می تواند کندی ضربان قلب را تشخیص دهد و با فرستادن جریان الکتریکی یک ضربان طبیعی و منظم را برقرار کند پیس میکر از قطعات کوچک کامپیوتری و یک باطری کوچک ولی با طول عمر طولانی تشکیل شده است. پیس میکر در قسمت فوقانی سینه و یا شکم در زیر پوست تعبیه می شود . جریان الکتریکی که توسط پیس میکر تولید شده است از طریق سیمهای مخصوص در قلب قرار می گیرد وبه عضله قلب هدایت می شود. این سیمها به باطری کمک میکند تا از ضربان قلب آگاه شود وبتواند در موقع نیاز جریان الکتریکی لازم را بفرستد.

یک موج الکتریکی ناشی از باطری چگونه احساس می شود؟

اغلب افراد نمی توانند آنرا احساس کنند موج الکتریکی یک پیس میکر بسیار کوچک می باشد اگر شما آن را احساس کردید پزشک شما با تغییر برنامه ریزی پیس میکر میتواند آن را برطرف کند.

توصیه به بیمار:

*بعدازعمل ممکن است احساس ناراحتی وخستگی نماییدکه معمولا زودگذر است.

*بعضی مواقع ممکن است نوک سیم کاشته شده در قلب جابجا شود و نتواند بطور طبیعی قلب را تحریک کند که با عمل مجدد میتوان آن را درجای مناسب قرار داد.

*اگر احساس خستگی ، تنگی نفس و یا هرگونه تغییر در سرعت ضربان قلب داشتید به پزشکتان اطلاع دهید.

*اگر محل تعبیه باطری قرمز،متورم،گرمترازطبیعی ویا دردناک بوده ویا ازان ترشح خارج شود به پزشک مراجعه کنید

*عالئمی که با تعبیه باطری برطرف شده بود ممجددا ظاهر شد به پزشکتان اطلاع دهید.

نکاتی که بعداز عمل باید رعایت شود :

1. زخم راتمیز وخشک نگهدارید اگر زخم متورم، گرم، قرمز،یا دردناکتر شده و یا از آن ترشح خارج می شود فورا" با پزشک خود تماس بگیرید. 

2. 48 ساعت بعداز عمل جراحی می توانید استحمام کنید .

3. بازوی طرف جاگذاری باطری را تا 28 ساعت بعد از عمل حرکت ندهید و بعد از آن نیز حرکت بازو را محدود نمایید با افزایش بهبودی بتدریج میتوانید حرکات بازو را افزایش دهید بازو را تا 8 هفته نباید بالاتر از شانه ببرید اما توجه داشته باشید که بی حرکتی بیش ازحد بازو می تواند منجر به دردناک شدن مفاصل و کتف و آرنج شود.

4. باطری را در زیرپوست حرکت ندهید و آن را دستکاری نکنید سعی کنید ازخارج به آن ضربه ای وارد نشود.

5. 10 روز بعد از عمل برای کشیدن بخیه ها به مرکز توصیه شده بروید.

6. درموعد مقرر جهت کنترل باطری به پزشک مراجعه کنید.

7. کارت مشخصات باطری خودرا در تمام اوقات همراه داشته باشید.

8. به یاد داشته باشید لوازم خانگی الکتریکی اگر بدون سیم اتصال به زمین باشند،دستگاههای الکتریکی که انرژی زیاد تولید می کنند، بعضی سیستم های صوتی دارای آهن رباهای بزرگ ، دستگاه رادیوتراپی MRI ، فلزیابها و سیستم های امنیتی درفروشگاهها و فرودگاهها باعث اختلال در امواج باطری می کنند. که باید در فروشگاهها به پرسنل امنیتی اعلام کنید از به کار گیری فلز یاب جلوگیری کنند و در شرایطی که دچار اختلال شدید حتما" با پزشک خود تماس بگیرید.

 

 برای مشاهده فایل آموزشی زیر ، بر روی آن کلیک کنید تا دانلود شود :

5.pdf