کله سیستکتومی

 آنچه یک بیمار پس از جراحی کله سیستکتومی باید بداند :

کله سیستکتومی یعنی برداشت کیسه صفرا

جهت این عمل جراحی بیمار ۴-۳ روز در بیمارستان بستری می‌گردد.

مراقبت‌های لازم در منزل:

۱- جهت پیشگیری از روی هم خوابیدن ریه‌ها تنفس عمیق و سرفه را با حمایت از ناحیه عمل انجام دهید و خلط را از ریه خارج کنید.

۲- در صورت داشتن T-Tube و یا درن نکات زیر را رعایت کنید.

  • نشت صفرا از اطراف T-Tube و یا از محل درن را فوراً به پزشک اطلاع دهید.

- پانسمان محل درن را در صورت خیس شدن تعویض نمائید.

  • - از خم شدن و پیچ خوردن و بسته شدن لوله T-Tube جلوگیری کنید و آن را همیشه پائین‌تر از - سطح بدن قرار داده و یا به تخت آویزان کنید تا صفرا براحتی در آن جریان یابد.
  • از خم شدن و پیچ خوردن و بسته شدن لوله T-Tube جلوگیری کنید و آن را همیشه پائین‌تر از - سطح بدن قرار داده و یا به تخت آویزان کنید تا صفرا براحتی در آن جریان یابد.
  • - از پر شدن کیسه جلوگیری کنید و آن را بطور متناوب تخلیه نموده و میزان ترشح آن را با ثبت - - تاریخ و ساعت بطور دقیق یادداشت نمائید و آن را هنگام مراجعه به پزشک در اختیار وی قرار داده تا زمان مناسب جهت کشیدن آن معین گردد.
  • - در صورت افزایش زردی پوست و ملتحمه و تیرگی ادرار، مدفوع خاکستری، بازگشت سوزش سر دل، آروغ زدن فوراً به پزشک مراجعه کنید.
  • - در صورت تب، سکسکه، نفخ شکم و درد شدید به پزشک مراجعه کنید.

پیشگیری:

برای کاهش خطر ابتلا به سنگ صفراوی نکات زیر را رعایت کنید: 1- از خوردن غذاهای چرب وحاوی کلسترول زیاد خودداری کنید. 2- تحرک کافی داشته باشید . 3-حتی الامکان از روشهای جلوگیری از بارداری به غیر از قرص خوراکی استفاده کنید . 4- سبزیجات ومیوه جات بیشتری میل کنید . 5- وزن ایده آل داشته باشید،چاقی مضر است. 6- از استعمال الکل ودخانیات پرهیز کنید. 7-بیش از دو بار حاملگی مضر است.

 برای دریافت اطلاعات بیشتر ، بر روی فایل زیر کلیک کنید تا دانلود شود :
cholecystectomy.pdf