گلوکوم

آب سیاه ( گلوکوم ) چیست؟

آب سیاه بیماری است که در آن  عصبی که چشم را به مغز متصل می  کند ( عصب بینایی) صدمه می بیند.این بیماری در موارد شدید منجر به نابینایی می شود و  عمدتا" افراد مسن را گرفتار می کند!

آب سیاه چگونه ایجاد می شود؟

به فشار موجود در داخل کره چشم فشار داخل چشمی گفته می شود.افزایش فشار داخل چشمی خطر ابتلا به آب سیاه را افزایش می دهد.

در قسمت جلوی چشم فضایی وجود دارد که به آن اتاق قدامی گفته می شود.مایع شفافی به طور دائم وارد این فضا می شود  و از آن خارج می شود که تغذیه بخشی از چشم را به عهده دارد.زمانی که خروج مایع از چشم کم باشد, فشار داخل چشم بالا می رود و در نتیجه این فشار می تواند به عصب بینایی صدمه بزند.

آب سیاه چه علامی دارد؟

گاهی به آب سیاه دزد بی سرو صدای بینایی گفته می شود.علت این امر آن است که اب سیاه در اغلب موارد به آهستگی پیشرفت می کند و تا مراحل پیشرفته  بیماری هیچ علامتی را ایجاد نمیکند.تنها در این مراحل بسیار پیشرفته  بیماری که عصب بیایی اسیب شدید و غیر قابل جبران دیده است,آب سیاه منجر به تاری دید می شود!

نوع کمتر و شایعی از گلوکوم وجود دارد که علایم شدید و ناگهانی ایجاد می کند. به این نوع آب سیاه  حاد زاویه بسته گفته می شود و درمان فوری نیاز دارد.در این حالت درد شدید و ناگهانی چشم همراه با کاهش دید, قرمزی چشم, سردرد, تهوع و استفراغ وجود دارد.این حالت در بین ایرانیان و بخصوص افراد دوربین و مسن نسبتا" شایع است.

چه افرادی در خطر ابتلا به آب سیاه هستند؟

در صورتیکه هر کدام از موارد زیر در شما  وجود دارد با چشم پزشکتان مشورت کنید:

1- سن بیشتر از 40 سال بخصوص بانوان

2- ابتلای یکی از افراد خانواده به آب سیاه ( گـــــــــلوکوم)

3- سابقه ضربه شدید چشمی

4-مصرف طولانی قطره های چشمی کور تون چشمی ( بتامتازون- دگزامتازون- پردنیزولون- یدروکورتیزون)

5- شماره بالای عینک ( نزدیک بینی یا دوربینی شدید)

6- ابتلا به بیماری قند خون یا پرفشاری خون

برای مطالعه فایل آموزشی زیر ، روی آن کلیک کنید :
5.pdf