برداشتن پروستات

پروستات چیست؟

پروستات یکی از اعضای ویژه مردان است. معمولاً به اندازه گردو بوده و پایین‌تر از مثانه در لگن قرار گرفته است. پروستات قسمت ابتدایی مجرای ادراری آقایان را احاطه می‌کند.

پروستاتیت عفونت پروستات می‌باشد که بیماری ویژه مردان جوان (بین 20 تا 40 سالگی) است. دو نوع حاد و مزمن دارد.

سرطان پروستات چیست؟

سرطان پروستات عبارت است از رشد سلول‌های بدخیم در داخل پروستات. سرطان پروستات یکی از شایع‌ترین سرطان‌ها در مردان در کشورهای غربی می‌باشد. بهتر است بدانید احتمال بروز این سرطان با افزایش سن زیاد می‌شود. به طوری که می‌توان گفت احتمال اینکه یک مرد 50 ساله تا آخر عمرش از نظر بافت شناختی به سرطان پروستات مبتلا شود نسبتاً زیاد است ولی اکثر آنها در طول عمر از نظر بالینی بدون علامت باقی می‌مانند. و تا آخر عمر هیچ مشکلی برای شخص مبتلا ایجاد نمی‌کنند.

علت سرطان پروستات چیست؟

علت آن مانند اغلب سرطان‌ها ناشناخته است. بهتر است بدانید خطر ابتلا به سرطان پروستات در کسانی که سابقه فامیلی این بیماری را دارند بیشتر است این مردان حتی اگر هیچ علامتی از بیماری نداشته باشند باید از سن چهل و پنج سالگی به بعد بطور منظم تحت بررسی و معاینه قرار بگیرند.

برخی محققین نشان داده‌اند مصرف چربی زیاد در رژیم غذایی شانس ابتلا به سرطان پروستات را افزایش می‌دهد.

علائم سرطان پروستات چیست؟

سرطان پروستات در مراحل اولیه هیچ علامتی ایجاد نمی‌کند. در مراحل بعدی ممکن است علائم زیر دیده شود:

1) علائم اولیه: این علائم شبیه علائم بزرگ شدن خوش خیم پروستات که در قسمتهای قبل گفته شد می‌باشند.

2) علائم مراحل پیشرفته بیماری پس از دست‌اندازی سرطان به سایر نقاط بدن ایجاد می‌گردند مانند دردهای استخوانی، بالا رفتن اورة خون، کم خونی و کاهش وزن شدید.

برای مشاهده فایل آموزشی زیر ، روی آن کلیک کنید تا دانلود گردد :

2.pdf